MARIJA KOT VODITELJICA
Naslov zveni nekoliko nenavadno, saj Marijo poznamo pod raznimi drugimi vlogami. Ali lahko nanjo gledamo tudi kot na voditeljico?
Njeno udejstvovanje je bilo zaokroženo z družino, udeleževala se je še verskega življenja Judov, kjer pa ni mogla imeti neke dejavnejše vloge. Zato pa jo lahko opazujemo, kako je »vodila« svojo družino. Vsaka družina potrebuje dobrega voditelja oziroma vodstvo.
Najprej na Mariji vidimo, s kakšnim razpoloženjem je sprejela nalogo voditeljice. Postavitev se je zgodila ob angelovem oznanjenju. S tem, ko je sprejela materinstvo Božjega Sina, je že bila postavljena v vlogo voditeljice tega otroka in okolja, v katerem bo ta otrok odraščal, to je skupnost Svete Družina. Vsem nam odzvanjajo Marijine besede, s katerimi je zaključila pogovor z nadangelom Gabrijelom: »Glej, Gospodova služabnica sem« (Lk 1,38). Marija sprejema mesto voditeljice z duhom služenja. Biti voditelj je biti služabnik. To je potrdil tudi Jezus z umivanjem nog pri zadnji večerji (prim. Jn 13,3-15). Komu je Marija pripravljena služiti? Sama je nedvomna: Gospodu in hkrati tudi vsem, katerim bo Gospod hotel, da služi. To dvoje je v paketu. Tega dvojega se ne da razdružiti. Apostol Janez v svojem 1. pismu prav to odločno graja: »Če kdo pravi, ‘Ljubim Boga’, pa sovraži svojega brata, je lažnivec. Kdor namreč ne ljubi svojega brata, ki ga je videl, ne more ljubiti Boga, katerega ni videl« (1 Jn 4,20). Duh služenja je tisto, kar čutiš v sebi; kaj hočeš biti kot voditlj – voditeljica; kako gledaš na člane združenja ali bratovščine; kaj jim želiš.
Voditelj je varuh skupnosti in dinamike življenja te skupnosti. Pri Mariji beremo, da sta z Jožefom prinesla Jezusa kot dete v tempelj, »da bi ga postavili pred Gospoda, kakor je zapisano v Gospodovi postavi« (Lk 2,22-23). In tudi, »da so vsako leto ob prazniku pashe hodili v Jeruzalem« (Lk 2,41). To sta le dve konkretni dejanji, ki nam kažeta, kako je Marija skupaj z Jožefom – dokler je živel, nato pa sama – skrbela za določeno raven življenja njene družine. To so bili običaji, navade, nenapisana pravila, ki so se jih držali. Skavtski voditelj je varuh skavtskih zakonov, da bi se jih lahko vsi držali.
Voditelj je pripravljen sodelovati s sovoditeljem. Naročilo za beg Svete Družina iz Betlehema v Egipt je prejel Jožef, sovoditelj (prim. Mt 2,13-15.19-23). Da je ta podvig uspel in prinesel tudi želene sadove, je morala Marija pri tem sodelovati in podpirati svojega sovoditelja. Posebej tam, kjer je vodstvo sestavljeno iz več voditeljev, je sodelovanje med voditelji nujno. Če nekdo nima čuta za sodelovanje, pa ima lahko še tako dobre kvalitete za svoje področje, skupno vodenje razdira in ga ruši. Trpi pa celotna skupnost.
Prav v tem dogodku se odraža še ena pomembna drža voditelja: ko je tisti, kateremu si postavljen za voditelja, ogrožen, voditelj naredi vse, kar je v njegovi moči in kar prepozna (po navdihu od zgoraj) za potrebno in dobro. Pri tem se ne ozira nase, kaj in koliko ga bo to stalo.
Vlogo voditelja nam Marija lepo pokaže tudi v Kani Galilejski (prim. Jn 2, 1-11). Na svatbi je nastala določena situacija. Marija je zaznala, kaj bi bilo potrebno narediti in kdo je najprimernejši, da to naredi. A Jezus se ni zganil. Pristopila je k njemu, ga na to opozorila, malo kasneje pa skoraj da postavila pred dejstvo, da je moral nekaj narediti. Janez pravi, da je bil to Jezusov prvi čudež. Hudomušno se lahko sprašujemo, kako dolgo bi nanj še morali čakati, če ne bi bilo Marije, ki je prepoznala primeren trenutek za to. Voditeljeva naloga je spodbujati člane k dejavnemu skavtstvu. Pri tem mu lahko veliko pomaga, če bo zmogel prepoznati darove, ki jih nekdo ima in ga spodbudil, da jih bo uporbil.
Nastopijo pa tudi trenutki, ko je voditeljeva naloga, biti le z drugim, ob drugem. Ko si je Jezus nesel križ, se je ob poti znašla tudi Marija in na Kalvariji je poleg Jezusovega križa stala njegova mati (prim. Jn 19,25). Drugega ni mogla narediti, kot biti tam in mu dati vedeti, da je z njim. Koliko je to pomenilo Jezusu, je izrazil tudi z besedami, ki jih je še namenil njej in apostolu Janezu, ki je bil tudi tam zraven. Voditelj se zaveda, kaj je njegova naloga, kaj pa so naloge drugih, ki jih morajo tudi sami izvršiti. Veličina voditelja pa se pokaže tudi takrat, ko zmore biti ob nekom, ki je v hudih preizkušnjah, trpljenju, … Bližina je močno zdravilo za bolečino.
To je podoba voditelja – voditeljice, ki nam jo daje Marija.
br. Primož, Miroljubni Grizli, GDA